Anafilaxiás sokk - Medicover

A szaknyelvben anafilaxiás sokknak nevezett allergiás reakció az immunrendszer túlzott működésére vezethető vissza, amikor is egy korábbi csípés során kialakult ellenanyag, többnyire E-típusú immunglobulin (IgE) aktiválja immunrendszerünket.

Mi az anafilaxiás sokk allergia?
A szervezet idegen anyaggal való reakciója során fellépő súlyos, életet veszélyeztető túlérzékenységi reakció.

allegy

Lehetséges okok
– gyógyszer
– rovarcsípés
– élelmiszer (eper, dió, mogyoró, kagyló)
– vegyszer (kozmetikum, hajfesték stb.)
– egyebek (fizikális hatások).

Tünetek
– bőrjelenségek, bőrpír, csalánkiütés, viszketés
– szédülés, remegés, gyengeség, ájulás közeli érzés
– öntudatromlás, zavartság
– nehéz/sípoló légzés, rekedtség
– nyelv- és/vagy gége- és/vagy ajakduzzanat
– ajkak, nyelv zsibbadása
– hányinger, hányás, hasfájás
– légzés- és keringészavar- és leállás

Elsősegély
1. Teremtse meg a biztonságot! Ügyeljen, hogy újabb allergizáló anyag (pl. csípés, gyógyszer) ne kerüljön a sérült szervezetébe! Használjon gumikesztyűt!
2. Nyugtassa meg a sérültet, helyezze nyugalomba! Ültesse, vagy fektesse le!
3. Segítse a legkényelmesebb testhelyzet kialakítását! Nehézlégzésnél általában félülő, sokkos betegnél sokkfektetés a leghatásosabb.
4. Hívjon mielőbb mentőt (104)!
5. Figyelje a légzést és a keringést!
6. Eszméletlennek biztosítson szabad légutat stabil oldalfektetéssel!
Keringés- és/vagy légzésleállás esetén kezdjen újraélesztést!


Hívjon mentőt (104) vagy forduljon orvoshoz, ha:
– csalánkiütések, erőteljes viszketés jelentkezik
– ajka, nyelve, gégéje elkezd duzzadni
– nehezített a légvétel, szapora és/vagy sípoló a légzés
– a beteg mellkasi szorítást érez
– szédül, ájulás közeli érzése van
– hányt, hányingere van
– magas a pulzusszáma
– korábban már volt súlyos allergiás reakciója
– ájult, eszméletlen

 

A leírás a Medicover szakorvosainak közreműködésével készült.